Budując dom, musisz zadbać o prawidłową wentylację budynku. Dawniej w tym celu stawiano kominy. Dziś wystarczy zamontować nowoczesny system rekuperacji, który wymienia zużyte powietrze na świeże, przy okazji je oczyszczając. Sprawdźmy, czym dokładnie jest rekuperacja, jak działa i jakie korzyści przynosi.
Rekuperacja – co to jest?
Rekuperacja jest to mechaniczna wentylacja z odzyskiwaniem ciepła bez strat energii. Polega ona na wymianie zużytego powietrza na świeże, które dodatkowo jest oczyszczone z kurzu, smogu i alergenów. Do tego system rekuperacji umożliwia odzyskiwanie ciepła zimą, a chłodu latem. Dzięki temu koszty ogrzewania i chłodzenia domu są niższe.
Dodajmy, że rekuperacja powietrza stanowi alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej, która wymaga budowy kominów.
Jak działa rekuperacja?
System rekuperacji składa się z:
– rekuperatora – który nadaje powietrzu właściwe kierunki,
– kanałów wentylacyjnych – którymi transportowane jest powietrze.
Dzięki rozmieszczonym w domu kanałom wentylacyjnym rekuperator wyciąga z pomieszczeń zużyte, zanieczyszczone powietrze, a na jego miejsce nawiewa świeże powietrze z zewnątrz. Co jednak istotne, podczas procesu rekuperacji następuje wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza. W ten sposób za sprawą wymiennika ciepła znajdującego się w rekuperatorze powietrze w domu jest cieplejsze niż temperatura na zewnątrz w trakcie zimy i chłodniejsze latem.
Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?
Przebywanie w domu, w którym nie ma prawidłowej wentylacji powietrza, jest nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Mówi się nawet o tzw. „sick home syndrome”, czyli domu, w którym czujemy się źle. Może się to objawiać płytkim snem, bólami głowy i częstymi chorobami. Dlatego warto zainstalować w domu system do rekuperacji powietrza. Dzięki niemu już zawsze będziesz oddychał świeżym powietrzem o optymalnej zawartości tlenu.
To jednak nie wszystko. Rekuperacja usuwa nie tylko zużyte powietrze, ale i zanieczyszczenia, które się w nim unoszą. Mowa o bakteriach, wirusach, roztoczach, kurzu oraz cząsteczkach nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu powietrze w domu jest zdrowsze.
Do tego rekuperacja pozwala oszczędzać energię, którą na co dzień zużywasz do ogrzewania lub schładzania domu, ponieważ jej część jest odzyskiwana. W rezultacie rachunki za prąd w domach z systemem rekuperacji są odpowiednio mniejsze.
Rekuperacja to ekologiczny system do wentylacji pomieszczeń. Dzięki niemu oddychasz zdrowszym i świeżym powietrzem, co znacznie poprawia komfort codziennego życia. Do tego, dzięki odzyskiwaniu energii, rekuperacja powietrza umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu i schładzaniu domu.