Pompy ciepła to jedne z najwydajniejszych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Czy jednak na pewno sobie poradzą, gdy nadejdą największe mrozy? Przyjrzyjmy się, czy montaż pompy ciepła sprawi, że będziesz w stanie ogrzać cały dom podczas zimy.
Jak działa pompa ciepła w zimie?
Pompa ciepła to zasilane energią elektryczną urządzenie grzewcze, które przekazuje ciepło pobrane ze strefy o niższej temperaturze do strefy o wyższej temperaturze. Dzięki temu, pomimo niewysokich temperatur za oknem, możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem wewnątrz domu. Czy jednak będzie tak samo, gdy nadejdą mrozy, a termometr coraz częściej będzie pokazywał wartości na poziomie -10°C?
Wszystko zależy od modelu urządzenia, jaki wybierzesz. Instalacja pompy ciepła, która pracuje wyłącznie do temperatury -10-15°C sprawi, że do ogrzewania domu będziesz musiał wykorzystać inne sposoby, takie jak: grzałka elektryczna, kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy lub olejowy. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zdecyduj się na model pompy ciepła, który będzie działał nawet, gdy na dworze temperatura spadnie do -25°C. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne w Polsce, takie urządzenie z powodzeniem ogrzeje cały dom w większości regionów naszego kraju.
Czy opłaca się podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji podczas mrozów?
W tym miejscu warto się zastanowić, ile zapłacisz, za możliwość ogrzania domu podczas mrozów. Ostateczny kosz korzystania z pompy ciepła będzie zależał od takich czynników jak:
- efektywność pracy pompy ciepła (COP) – im wyższy COP, tym mniej prądu zużyje pompa, aby ogrzać dane pomieszczenie do pożądanej temperatury,
- liczba mroźnych dni – im dłużej będzie utrzymywał się mróz, tym koszty ogrzewania będą większe,
- temperatura docelowa w pomieszczeniu – jeśli podczas największych mrozów będziesz chciał utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 25°C, to rachunek za prąd będzie o wiele większy, niż w przypadku ustawienia pompy na 20°C.
Oczywiście koszt korzystania z pompy ciepła podczas mroźnej zimy zależy także od cen prądu, a te w ostatnim czasie rosną. Dlatego najlepszym połączeniem jest montaż pompy ciepła i podłączenie jej do instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku wystarczy, że latem wygenerujesz nadwyżki prądu, które odbierzesz zimą. Dzięki temu ostateczny koszt ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła będzie niższy.
Pompa ciepła to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Do tego coraz więcej modeli działa także przy bardzo niskich temperaturach otoczenia, dochodzących nawet do -25°C. Na szczęście w naszej strefie klimatycznej takie mrozy zdarzają się rzadko i nie trwają zbyt długo, dlatego większość nowoczesnych pomp ciepła poradzi sobie z ogrzaniem całego domu. A jeśli dodatkowo podłączysz pompę ciepła do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, rachunki za prąd utrzymają się na akceptowalnym poziomie.